Що таке Сукралоза

    Сукралоза – цукровий замінник, що виробляється безпосередньо з цукру. 

Цей підсолоджувач користується великою популярністю – і не дарма. Він смачний, низькокалорійний і головне – корисний! А численні дослідження вже довели його безпеку для здоров’я людини. 

       У своїй основі замінник цукру сукралоза має сахарозу і молекули хлору. Між прихильниками і противниками застосування харчової добавки давно йдуть палкі суперечки. Причфина цьому та, що сукралоза – не натуральний, а синтетичний замінник цукру, який уперше добули у лабораторних умовах шляхом хімічного експерименту.

      1976 року професор лондонського коледжу Л. Х'ю здобув цю речовину – як ми вже зазначали – з молекули цукру і хлору. Але! Не зважаючи на такий спосіб здобуття сукралози, за своїми властивостями вона не поступається іншим натуральним цукрозамінникам. Адже після численних тестувань виявили, що в людському організмі продукт не асимілюється. Відтак, уже 1991 року сукралозу стали випускати у виробничих масштабах як цукрозамінник. А її вживання рекомендує сама ВООЗ. 


    Досі сумніваєтеся у безпеці сукралози?! Ну, добре! Ось детальний опис її видобування: 

1. Молекули хлору з'єднують з сахарозою;

2. Відбувається хімічний процес, при якому компоненти синтезуються в нову речовину;

3. у результаті утворюється молекула фрукто-галактози.


      Фрукто-галактоза не зустрічається в природі, тому раніше говорити про її засвоюваність організмом не доводилося. Але в результаті численних досліджень з'ясувалося, що приблизно 80-85% синтетичної речовини виводиться з організму. І тільки 15-20% цукрозамінника засвоюється, однак і ця доза в результаті метаболічного процесу повністю виводиться з організму. 

     Буквально за останні два-три роки продаж підсолоджувача зріс щонайменше на 17%. А скарг на нього – немає.


    Ось ще безперечні плюси сукралози:

  • Підсолоджувач довше зберігає приємний післясмак, в порівнянні з цукровим піском;
  • Позитивний вплив на організм обумовлено відсутністю калорійності. Як і інші цукрозамінники, сукралозу можна використовувати при дотриманні суворих дієт, оскільки вона ніяк не впливає на набір ваги;
  • І найцікавіше! Та найприємніше. Незважаючи на те, що фрукто-галактоза видобувається зі звичайного цукру, в процесі хімічної обробки втрачається її калорійність і здатність впливати на концентрацію цукру в крові. А це означає, що сукралоза практично не впливає на вуглеводний обмін в організмі, тому може застосовуватися діабетиками.
  • Глікемічний індекс сукралози – нульовий.
  • Сукралозу можна додавати в процесі приготування їжі. А також, прямо у готову страву. Є різні припущення про те, що підсолоджувач сукралоза при нагріванні стає шкідливим. Але після досліджень вони стали безпідставними. 

Майте на увазі, у промисловості сукралоза позначається на етикетках кодом Е 955.

Піклуйтеся про своє здоров’я, залишайтеся стрункими і красивими. А для цього – купуйте підсолоджувачі «SoloSvit» СолоСвіт! 



Написать отзыв

Внимание: HTML не поддерживается! Используйте обычный текст.
    Плохо           Хорошо